Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok na Mars

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rover Spirit koncem minulého měsíce zase zaútočil na Mars. To co možná nahoře vypadá jako vojenský útok, je zase útok vědecký - Spirit dostal instrukce pro podrobný výzkum zajímavých kamenů u Columbia Hills. Kamera Spiritu pro předcházení nebezpečných situací zachytila přístrojové ráhno při navádění mikroskopického zobrazovače, aby pořídil podrobnější obraz kamene zvaného Breadbox. Snímky pořízené mikroskopickým zobrazovačem ukazují povrch kamene, který odpovídá čediči, který zkorodoval dávnou podzemní vodou. Útvary podobného původu lze nalézt například na Zemi v Západní poušti v Egyptě. Snímek nahoře byl pořízen 30. června, 175. marťanský den, který už byl rover Spirit na rudé planetě.

Štítky: Mars, Spirit rover


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »