Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok na Mars

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rover Spirit koncem minulého měsíce zase zaútočil na Mars. To co možná nahoře vypadá jako vojenský útok, je zase útok vědecký - Spirit dostal instrukce pro podrobný výzkum zajímavých kamenů u Columbia Hills. Kamera Spiritu pro předcházení nebezpečných situací zachytila přístrojové ráhno při navádění mikroskopického zobrazovače, aby pořídil podrobnější obraz kamene zvaného Breadbox. Snímky pořízené mikroskopickým zobrazovačem ukazují povrch kamene, který odpovídá čediči, který zkorodoval dávnou podzemní vodou. Útvary podobného původu lze nalézt například na Zemi v Západní poušti v Egyptě. Snímek nahoře byl pořízen 30. června, 175. marťanský den, který už byl rover Spirit na rudé planetě.

Štítky: Mars, Spirit rover


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »