Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako Andromeda. Obě tyto galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy pochází od stovek miliard hvězd, ze kterých se skládá. Těch několik jednotlivých hvězd, které obklopují obraz Andromedy jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou dosti vpředu od objektu v pozadí. Andromeda se často uvádí jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než k nám přiletí. I když je vidět i pouhým okem, tak obrázek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 snímků pořízených malým dalekohledem. O M31 zůstává mnoho neznámého, včetně toho, jak se do středu dostaly dvě jádra.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »