Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako Andromeda. Obě tyto galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy pochází od stovek miliard hvězd, ze kterých se skládá. Těch několik jednotlivých hvězd, které obklopují obraz Andromedy jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou dosti vpředu od objektu v pozadí. Andromeda se často uvádí jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než k nám přiletí. I když je vidět i pouhým okem, tak obrázek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 snímků pořízených malým dalekohledem. O M31 zůstává mnoho neznámého, včetně toho, jak se do středu dostaly dvě jádra.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »