Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako Andromeda. Obě tyto galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy pochází od stovek miliard hvězd, ze kterých se skládá. Těch několik jednotlivých hvězd, které obklopují obraz Andromedy jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou dosti vpředu od objektu v pozadí. Andromeda se často uvádí jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než k nám přiletí. I když je vidět i pouhým okem, tak obrázek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 snímků pořízených malým dalekohledem. O M31 zůstává mnoho neznámého, včetně toho, jak se do středu dostaly dvě jádra.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »