Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v blízkém infračerveném zážení

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Byl tento snímek pořízen mimo naši Galaxie? Ne, je to kompozitní snímek pořízený na oběžné dráze Země, spolehlivě uvnitř naší Galaxie - Mléčné dráhy. Ve světle jenom trochu víc červeném než mohou lidské oči vidět - v "blízkém infračerveném" elektromagnetickém záření - vystupují disk a střed naší Galaxie a poskytují tak pohled podobný tomu jak bychom viděli naši Galaxii zvenku ve viditelném světle. Snímek družice COBE nahoře byl nedávno znovu zpracován na vyšší rozlišení a ukazuje červené hvězdy a prach v naší Galaxii superponovaný na slabou záři mnoha slabých hvězd ve vzdálených galaxiích. Ve tvaru písmene S probíhá přes střed snímku zvířetníkové světlo -- prach v naší vlastní Sluneční soustavě. Ve srovnání s oblohou v dalekém infračerveném světle je vidět jen málo Galaktického prachu. Dvě čmouhy dole vpravo jsou sousedící galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno.

Štítky: Obloha, Infračervený


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »