Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v blízkém infračerveném zážení

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Byl tento snímek pořízen mimo naši Galaxie? Ne, je to kompozitní snímek pořízený na oběžné dráze Země, spolehlivě uvnitř naší Galaxie - Mléčné dráhy. Ve světle jenom trochu víc červeném než mohou lidské oči vidět - v "blízkém infračerveném" elektromagnetickém záření - vystupují disk a střed naší Galaxie a poskytují tak pohled podobný tomu jak bychom viděli naši Galaxii zvenku ve viditelném světle. Snímek družice COBE nahoře byl nedávno znovu zpracován na vyšší rozlišení a ukazuje červené hvězdy a prach v naší Galaxii superponovaný na slabou záři mnoha slabých hvězd ve vzdálených galaxiích. Ve tvaru písmene S probíhá přes střed snímku zvířetníkové světlo -- prach v naší vlastní Sluneční soustavě. Ve srovnání s oblohou v dalekém infračerveném světle je vidět jen málo Galaktického prachu. Dvě čmouhy dole vpravo jsou sousedící galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno.

Štítky: Obloha, Infračervený


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »