Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v blízkém infračerveném zážení

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Byl tento snímek pořízen mimo naši Galaxie? Ne, je to kompozitní snímek pořízený na oběžné dráze Země, spolehlivě uvnitř naší Galaxie - Mléčné dráhy. Ve světle jenom trochu víc červeném než mohou lidské oči vidět - v "blízkém infračerveném" elektromagnetickém záření - vystupují disk a střed naší Galaxie a poskytují tak pohled podobný tomu jak bychom viděli naši Galaxii zvenku ve viditelném světle. Snímek družice COBE nahoře byl nedávno znovu zpracován na vyšší rozlišení a ukazuje červené hvězdy a prach v naší Galaxii superponovaný na slabou záři mnoha slabých hvězd ve vzdálených galaxiích. Ve tvaru písmene S probíhá přes střed snímku zvířetníkové světlo -- prach v naší vlastní Sluneční soustavě. Ve srovnání s oblohou v dalekém infračerveném světle je vidět jen málo Galaktického prachu. Dvě čmouhy dole vpravo jsou sousedící galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno.

Štítky: Obloha, Infračervený


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »