Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v daleké infračervené oblasti

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Hlavními zdroji, které přispívají k záření daleké-infračervé oblohy jsou: naše Sluneční soustava, naše Galaxie a náš Vesmír. Na nedávno zveřejněném snímku v reprezentativních barvách je projekce s vysokým rozlišením vytvořena pro celou oblohu v daleké infačervené oblasti (240 mikronů) vytvořenou z let pozorování nyní již nefunkční robotické družice COBE. Naše Sluneční soustava je dokumentována nejzřetelněji modrou oblastí ve tvaru písmene S nazývanou zvířetníkovým světlem, tvořenou malými kamínky a prachem obíhajícím mezi Sluncem a Jupiterem. Disk naší Galaxie je nejzřetelněji dokumentován tenkým pásem světlo vyzařujícího prachu, jež protíná střed snímku. Mračna a vlákna prachu v naší Mléčné dráze též vytváří složité vzory jež prostupují většinu oblohy. Podrobné vyšetření obdobných snímků ukazuje, že pozadí není zcela tmavé což naznačuje že náš samotný Vesmír poskytuje difuzní záři tvořenou prachem zbylým po tvorbě hvězd napříč celým Vesmírem.

Štítky: Obloha, Infračervený


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »