Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v daleké infračervené oblasti

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Hlavními zdroji, které přispívají k záření daleké-infračervé oblohy jsou: naše Sluneční soustava, naše Galaxie a náš Vesmír. Na nedávno zveřejněném snímku v reprezentativních barvách je projekce s vysokým rozlišením vytvořena pro celou oblohu v daleké infačervené oblasti (240 mikronů) vytvořenou z let pozorování nyní již nefunkční robotické družice COBE. Naše Sluneční soustava je dokumentována nejzřetelněji modrou oblastí ve tvaru písmene S nazývanou zvířetníkovým světlem, tvořenou malými kamínky a prachem obíhajícím mezi Sluncem a Jupiterem. Disk naší Galaxie je nejzřetelněji dokumentován tenkým pásem světlo vyzařujícího prachu, jež protíná střed snímku. Mračna a vlákna prachu v naší Mléčné dráze též vytváří složité vzory jež prostupují většinu oblohy. Podrobné vyšetření obdobných snímků ukazuje, že pozadí není zcela tmavé což naznačuje že náš samotný Vesmír poskytuje difuzní záři tvořenou prachem zbylým po tvorbě hvězd napříč celým Vesmírem.

Štítky: Obloha, Infračervený


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »