Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v daleké infračervené oblasti

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Hlavními zdroji, které přispívají k záření daleké-infračervé oblohy jsou: naše Sluneční soustava, naše Galaxie a náš Vesmír. Na nedávno zveřejněném snímku v reprezentativních barvách je projekce s vysokým rozlišením vytvořena pro celou oblohu v daleké infačervené oblasti (240 mikronů) vytvořenou z let pozorování nyní již nefunkční robotické družice COBE. Naše Sluneční soustava je dokumentována nejzřetelněji modrou oblastí ve tvaru písmene S nazývanou zvířetníkovým světlem, tvořenou malými kamínky a prachem obíhajícím mezi Sluncem a Jupiterem. Disk naší Galaxie je nejzřetelněji dokumentován tenkým pásem světlo vyzařujícího prachu, jež protíná střed snímku. Mračna a vlákna prachu v naší Mléčné dráze též vytváří složité vzory jež prostupují většinu oblohy. Podrobné vyšetření obdobných snímků ukazuje, že pozadí není zcela tmavé což naznačuje že náš samotný Vesmír poskytuje difuzní záři tvořenou prachem zbylým po tvorbě hvězd napříč celým Vesmírem.

Štítky: Obloha, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »