Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova 1994D a neočekávaný vesmír

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Daleko a dávno vybuchla hvězda. Supernova 1994D, viditelná jako jasná skvrna dole vlevo se objevila na okraji disku galaxie NGC 4526. Supernova 1994D nebyla zajímavá tím jak byla odlišná, ale spíše tím, jak podobná byla jiným supernovám. Skutečně, světlo emitované během týdnů po explozi způsobilo, že jí bylo přiřazeno důvěrně známé označení supernova typu Ia. Jestliže všechny supernovy typu Ia mají stejnou skutečnou jasnost, pak čím slabší se supernova jeví, tím dále musí být. Kalibrací přesné závislosti jasnost-vzdálenost jsou astronomové schpni odhadnout nejen expanzní poměr vesmíru (parametrizovaný Hubbleovou konstantou), ale také geometrii vesmíru ve které žijeme (parameterizovanou konstantami Omega a Lambda). Velký počet a velké vzdálenosti supernov měřených v několika minulých letech byly interpretovány jako důkaz toho, že žijeme v dříve neočekávaném vesmíru.

Štítky: Supernova, Vesmír, Kosmologie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »