Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova 1994D a neočekávaný vesmír

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Daleko a dávno vybuchla hvězda. Supernova 1994D, viditelná jako jasná skvrna dole vlevo se objevila na okraji disku galaxie NGC 4526. Supernova 1994D nebyla zajímavá tím jak byla odlišná, ale spíše tím, jak podobná byla jiným supernovám. Skutečně, světlo emitované během týdnů po explozi způsobilo, že jí bylo přiřazeno důvěrně známé označení supernova typu Ia. Jestliže všechny supernovy typu Ia mají stejnou skutečnou jasnost, pak čím slabší se supernova jeví, tím dále musí být. Kalibrací přesné závislosti jasnost-vzdálenost jsou astronomové schpni odhadnout nejen expanzní poměr vesmíru (parametrizovaný Hubbleovou konstantou), ale také geometrii vesmíru ve které žijeme (parameterizovanou konstantami Omega a Lambda). Velký počet a velké vzdálenosti supernov měřených v několika minulých letech byly interpretovány jako důkaz toho, že žijeme v dříve neočekávaném vesmíru.

Štítky: Supernova, Vesmír, Kosmologie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »