Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova 1994D a neočekávaný vesmír

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Daleko a dávno vybuchla hvězda. Supernova 1994D, viditelná jako jasná skvrna dole vlevo se objevila na okraji disku galaxie NGC 4526. Supernova 1994D nebyla zajímavá tím jak byla odlišná, ale spíše tím, jak podobná byla jiným supernovám. Skutečně, světlo emitované během týdnů po explozi způsobilo, že jí bylo přiřazeno důvěrně známé označení supernova typu Ia. Jestliže všechny supernovy typu Ia mají stejnou skutečnou jasnost, pak čím slabší se supernova jeví, tím dále musí být. Kalibrací přesné závislosti jasnost-vzdálenost jsou astronomové schpni odhadnout nejen expanzní poměr vesmíru (parametrizovaný Hubbleovou konstantou), ale také geometrii vesmíru ve které žijeme (parameterizovanou konstantami Omega a Lambda). Velký počet a velké vzdálenosti supernov měřených v několika minulých letech byly interpretovány jako důkaz toho, že žijeme v dříve neočekávaném vesmíru.

Štítky: Supernova, Vesmír, Kosmologie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »