Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova 1994D a neočekávaný vesmír

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Daleko a dávno vybuchla hvězda. Supernova 1994D, viditelná jako jasná skvrna dole vlevo se objevila na okraji disku galaxie NGC 4526. Supernova 1994D nebyla zajímavá tím jak byla odlišná, ale spíše tím, jak podobná byla jiným supernovám. Skutečně, světlo emitované během týdnů po explozi způsobilo, že jí bylo přiřazeno důvěrně známé označení supernova typu Ia. Jestliže všechny supernovy typu Ia mají stejnou skutečnou jasnost, pak čím slabší se supernova jeví, tím dále musí být. Kalibrací přesné závislosti jasnost-vzdálenost jsou astronomové schpni odhadnout nejen expanzní poměr vesmíru (parametrizovaný Hubbleovou konstantou), ale také geometrii vesmíru ve které žijeme (parameterizovanou konstantami Omega a Lambda). Velký počet a velké vzdálenosti supernov měřených v několika minulých letech byly interpretovány jako důkaz toho, že žijeme v dříve neočekávaném vesmíru.

Štítky: Supernova, Vesmír, Kosmologie


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »