Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma podivností v Orionu A

Uznání: T. A. Rector, B. Wolpa, G. Jacoby, AURA, NOAO, NSF

Nové hvězdy, rychlé výtrysky a plynová mračna stlačená rázovou vlnou, to všechno se nachází v gigantickém molekulárním mračnu Orion A, přesně na jih od Mlhoviny v Orionu. Jasný objekt viditelný dole a lehce vlevo od středu tohoto nedávno zveřejněného snímku je reflekční mlhovina NGC 1999. Zdá se, že vítr ze středové hvězdy v NGC 1999 V380 Orionis vytvořil okolní zvlnění červeného a hnědého plynu. Na snímku nahoře vpravo osvětluje několik jasných mladých hvězd odrazivý prach. Výtrysky (jety) vyrážejí z desítek mladých hvězd a vytvářejí tak zářící stlačené rázové vlny známé jako Herbig-Harovi objekty. Jedním takovým neobvyklým rázem je Vodopád, jasný pruh vpravo nahoře, jež je zdrojem neobvyklých rádiových vln. Kuželovitý ráz vpravo dole od Vodopádu by mohl být výsledkem výtrysku emitovaného z HH1 a HH2, jež se nachází 10 světelných let pod NGC 1999. Neobvyklé energetické podivnůstky, které se nachází a interakují v oblastech tvorby hvězd jsou často stejně tak komplexní jako krásné.

Štítky: Star-formation, Výtrysky, Herbig-Harovy objekty


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »