Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky a výtrysky v Herbig Haro 34

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Některé znaky HH-34 jsou pochopeny, některé nejsou. V jádře objektu Herbig-Haro 34 se nachází zdánlivě typická mladá hvězda. Tato hvězda nicméně chrlí "kulky" částic s vysokou energií, ukazující se jako rudé pruhy směřující k pravému dolního rohu tohoto snímku. Astronomové spekulují, že zhluky těchto částic se mohou odrazit, když plyn z disku obklopujícího hvězdu okamžitě padá na hvězdu. V blízkosti konce každého výtrysku dlouhého světelný rok je zářící čepička. HH-34 leží ve vzdálenosti asi 1 500 světelných roků v oblasti tvorby hvězd v mlhovině v Orionu. Příčina existence velkého oblouku plynu vlevo nahoře, známého jako Vodopád, zůstává nevyjasněna.

Štítky: Orion, Výtrysky, Hvězdotvorné oblasti


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »