Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky a výtrysky v Herbig Haro 34

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Některé znaky HH-34 jsou pochopeny, některé nejsou. V jádře objektu Herbig-Haro 34 se nachází zdánlivě typická mladá hvězda. Tato hvězda nicméně chrlí "kulky" částic s vysokou energií, ukazující se jako rudé pruhy směřující k pravému dolního rohu tohoto snímku. Astronomové spekulují, že zhluky těchto částic se mohou odrazit, když plyn z disku obklopujícího hvězdu okamžitě padá na hvězdu. V blízkosti konce každého výtrysku dlouhého světelný rok je zářící čepička. HH-34 leží ve vzdálenosti asi 1 500 světelných roků v oblasti tvorby hvězd v mlhovině v Orionu. Příčina existence velkého oblouku plynu vlevo nahoře, známého jako Vodopád, zůstává nevyjasněna.

Štítky: Orion, Výtrysky, Hvězdotvorné oblasti


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »