Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky a výtrysky v Herbig Haro 34

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Některé znaky HH-34 jsou pochopeny, některé nejsou. V jádře objektu Herbig-Haro 34 se nachází zdánlivě typická mladá hvězda. Tato hvězda nicméně chrlí "kulky" částic s vysokou energií, ukazující se jako rudé pruhy směřující k pravému dolního rohu tohoto snímku. Astronomové spekulují, že zhluky těchto částic se mohou odrazit, když plyn z disku obklopujícího hvězdu okamžitě padá na hvězdu. V blízkosti konce každého výtrysku dlouhého světelný rok je zářící čepička. HH-34 leží ve vzdálenosti asi 1 500 světelných roků v oblasti tvorby hvězd v mlhovině v Orionu. Příčina existence velkého oblouku plynu vlevo nahoře, známého jako Vodopád, zůstává nevyjasněna.

Štítky: Orion, Výtrysky, Hvězdotvorné oblasti


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »