Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superbublina ve Velkém Magelanově mračnu

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Hmotné hvězdy - o desítkách hmotností Slunce - důkladně ovlivňují okolní galaktické prostředí. Stlačováním a mícháním oblaků plynu a prachu mezi hvězdami, zanechávají své stopy ve složení a poloze budoucích generací hvězd a hvězdných systémů. Dramatické důkazy toho jsou ilustrovány v naší sousední galaxii, ve Velkém Magellanově mračnu (LMC), v podobě mlhoviny prstencového tvaru, Henize 70 (známé také jako N70 and DEM301). Ve skutečnosti je to svítící "superbublina" mezihvězdného plynu o průměru kolem 300 světelných roků, která byla vyfouknutá hvězdným větrem z horké, hmotné hvězdy a explozí supernovy, a jejíž nitro je vyplněno řídkým horkým expandujícím plynem. Tyto superbubliny nabízejí astronomům možnost prozkoumat rozhodující souvislosti mezi životními cykly hvězd a vývojem galaxií.

Štítky: Hvězdy, Větry, Superbublina


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »