Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superbublina ve Velkém Magelanově mračnu

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Hmotné hvězdy - o desítkách hmotností Slunce - důkladně ovlivňují okolní galaktické prostředí. Stlačováním a mícháním oblaků plynu a prachu mezi hvězdami, zanechávají své stopy ve složení a poloze budoucích generací hvězd a hvězdných systémů. Dramatické důkazy toho jsou ilustrovány v naší sousední galaxii, ve Velkém Magellanově mračnu (LMC), v podobě mlhoviny prstencového tvaru, Henize 70 (známé také jako N70 and DEM301). Ve skutečnosti je to svítící "superbublina" mezihvězdného plynu o průměru kolem 300 světelných roků, která byla vyfouknutá hvězdným větrem z horké, hmotné hvězdy a explozí supernovy, a jejíž nitro je vyplněno řídkým horkým expandujícím plynem. Tyto superbubliny nabízejí astronomům možnost prozkoumat rozhodující souvislosti mezi životními cykly hvězd a vývojem galaxií.

Štítky: Hvězdy, Větry, Superbublina


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »