Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Velká galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Jason Ware

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií naší Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako ta v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy je způsobeno stovkami miliard hvězd. Několik výrazných hvězd, které jsou kolem galaxie v Andromedě jsou ve skutečnosti hvězdy naší Galaxie. Galaxie v Andromedě se často uvádí jako M31, jelikož je třicátým prvním objektem na Messierově seznamu difuzních objektů. M31 je tak daleko, že světlu trvá dva miliony let než k nám doletí. O M31 zůstává hodně neznámého, včetně otázky proč jsou ve středu dvě jádra.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »