Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu historických planet

Uznání a copyright: Lynette Cook

Astronomové poprvé našli nezávislé potrvrzení že existují vzdálené planetární soustavy. Minulý pátek oznámil tým, který vedou G. W. Henry (Tenn. State) a G. Marcy (UC Berkeley) oznámil objev stínu planety přecházející před vzdálenou hvězdou. O málo známe slunci podobné hvězdě HD 209458 vzdálené 150 světelných let se předpokládalo, že je domovem planet z mírného kolísání objeveného v jejím pohybu. Henry a další nyní nalezli, že toto kolísání přesně odpovídá přechodům před diskem hvězdy a tak se vytváří ztemňující jev částečného zatmění. Astronomové pak byli schopni učinit odhad hmotnosti a poloměru extra-solární planety, která má asi dvě třetiny hmotnosti Jupitera ale o 60 procent větší poloměr. Kresba nahoře je uměleckou představou planetárního zatmění v soustavě HD 209458.

Štítky: Hvězdná soustava, Planeta, Extrasolární planeta


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »