Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Antarktidy z RADARSATu

Uznání: AMM, SVC, NASA, CSA

Není snadné vytvořit mapu Antarktidy. Nejjižnější kontiment Země je tak studený a nehostinný, že zůstává mnohé neprozkoumané. Z vesmíru, je ale možné zmapovat celou tuto oblast radarem: systematickým zaznamenáváním, jak dlouho zabere radiovým vlnám odrazit se od terénu. Kanadská družice RADARSAT, která obíhá Zemi již pět let, pořizuje radarové mapy a nedávno byla zveřejněna nejpodrobnější mapa Antarktidy vůbec kdy vytvořená. Nahoře je počítačem generovaná mapa Antarktidy v poměrně nízkém rozlišení. Z mapy RADARSATu byli vědci schopni lépe studovat tento tajemný kontinent včetně informací o tom jak se drobí starodávné ledovce.

Štítky: Země, Antarktida


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »