Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Antarktidy z RADARSATu

Uznání: AMM, SVC, NASA, CSA

Není snadné vytvořit mapu Antarktidy. Nejjižnější kontiment Země je tak studený a nehostinný, že zůstává mnohé neprozkoumané. Z vesmíru, je ale možné zmapovat celou tuto oblast radarem: systematickým zaznamenáváním, jak dlouho zabere radiovým vlnám odrazit se od terénu. Kanadská družice RADARSAT, která obíhá Zemi již pět let, pořizuje radarové mapy a nedávno byla zveřejněna nejpodrobnější mapa Antarktidy vůbec kdy vytvořená. Nahoře je počítačem generovaná mapa Antarktidy v poměrně nízkém rozlišení. Z mapy RADARSATu byli vědci schopni lépe studovat tento tajemný kontinent včetně informací o tom jak se drobí starodávné ledovce.

Štítky: Země, Antarktida


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »