Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Antarktidy z RADARSATu

Uznání: AMM, SVC, NASA, CSA

Není snadné vytvořit mapu Antarktidy. Nejjižnější kontiment Země je tak studený a nehostinný, že zůstává mnohé neprozkoumané. Z vesmíru, je ale možné zmapovat celou tuto oblast radarem: systematickým zaznamenáváním, jak dlouho zabere radiovým vlnám odrazit se od terénu. Kanadská družice RADARSAT, která obíhá Zemi již pět let, pořizuje radarové mapy a nedávno byla zveřejněna nejpodrobnější mapa Antarktidy vůbec kdy vytvořená. Nahoře je počítačem generovaná mapa Antarktidy v poměrně nízkém rozlišení. Z mapy RADARSATu byli vědci schopni lépe studovat tento tajemný kontinent včetně informací o tom jak se drobí starodávné ledovce.

Štítky: Země, Antarktida


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »