Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Antarktidy z RADARSATu

Uznání: AMM, SVC, NASA, CSA

Není snadné vytvořit mapu Antarktidy. Nejjižnější kontiment Země je tak studený a nehostinný, že zůstává mnohé neprozkoumané. Z vesmíru, je ale možné zmapovat celou tuto oblast radarem: systematickým zaznamenáváním, jak dlouho zabere radiovým vlnám odrazit se od terénu. Kanadská družice RADARSAT, která obíhá Zemi již pět let, pořizuje radarové mapy a nedávno byla zveřejněna nejpodrobnější mapa Antarktidy vůbec kdy vytvořená. Nahoře je počítačem generovaná mapa Antarktidy v poměrně nízkém rozlišení. Z mapy RADARSATu byli vědci schopni lépe studovat tento tajemný kontinent včetně informací o tom jak se drobí starodávné ledovce.

Štítky: Země, Antarktida


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »