Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch Leonidy

Uznání: ROTSE Team

Dnes možná několik šťastlivců uvidí výbuch meteoru. V příštích 36 hodinách projde Země neobvykle blízko trosek odpadlým z komety Temple-Tuttle, což způsobí, že mnoho částic o velikosti zrn písku z této komety vstoupí do atmosféry a shoří. Tento každoroční jev je znám jako meteorický roj Leonidy, ale místo, kde Země prochází tento rok slibuje zvláště vysokou aktivitu. Leonidy 1998 stály za povšimnutí díky hodně jasným meteorům. Na animaci nahoře, je Leonida 1998 jež vybuchla nad Los Alamos v Novém Mexiku. Na poslední minutové expozici prolétla další Leonida. Jeli dnes jasno, vezměte zahradní křeslo a teplý kabát, vyjděte ven a dívejte se nahoru!

Štítky: Meteor, Leonidy, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »