Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch Leonidy

Uznání: ROTSE Team

Dnes možná několik šťastlivců uvidí výbuch meteoru. V příštích 36 hodinách projde Země neobvykle blízko trosek odpadlým z komety Temple-Tuttle, což způsobí, že mnoho částic o velikosti zrn písku z této komety vstoupí do atmosféry a shoří. Tento každoroční jev je znám jako meteorický roj Leonidy, ale místo, kde Země prochází tento rok slibuje zvláště vysokou aktivitu. Leonidy 1998 stály za povšimnutí díky hodně jasným meteorům. Na animaci nahoře, je Leonida 1998 jež vybuchla nad Los Alamos v Novém Mexiku. Na poslední minutové expozici prolétla další Leonida. Jeli dnes jasno, vezměte zahradní křeslo a teplý kabát, vyjděte ven a dívejte se nahoru!

Štítky: Meteor, Leonidy, Animated gif


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »