Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch Leonidy

Uznání: ROTSE Team

Dnes možná několik šťastlivců uvidí výbuch meteoru. V příštích 36 hodinách projde Země neobvykle blízko trosek odpadlým z komety Temple-Tuttle, což způsobí, že mnoho částic o velikosti zrn písku z této komety vstoupí do atmosféry a shoří. Tento každoroční jev je znám jako meteorický roj Leonidy, ale místo, kde Země prochází tento rok slibuje zvláště vysokou aktivitu. Leonidy 1998 stály za povšimnutí díky hodně jasným meteorům. Na animaci nahoře, je Leonida 1998 jež vybuchla nad Los Alamos v Novém Mexiku. Na poslední minutové expozici prolétla další Leonida. Jeli dnes jasno, vezměte zahradní křeslo a teplý kabát, vyjděte ven a dívejte se nahoru!

Štítky: Meteor, Leonidy, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »