Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida u Síria

Uznání: Wally Pacholka

Viděli jste letošní meteorický déšť Leonid, ať už na obloze či na webu? Jestliže ano, pak by pro vás měl být jasný meteor zářící na noční obloze dobře známou podívanou. Tento snímek oblohy v okolí souhvězdí Velkého Psa, pořízený během maxima Leonid v loňském roce 1998, ukazuje stopu nápadného bolidu. Čistě náhodou se meteor jeví jako by vyskakoval z nejjasnější hvězdy souhvězdí, star Síria, nacházejícího se vpravo nahoře. Na pozadí je nádherná pouštní krajina Národního parku Joshua Tree. Zprávy o jasných meteorech z letošních Leonid se už šíří, letošní déšť má předpovězeno maximum na 2 UTC 18. listopadu s frekvencí několika stovek až tisíců meteorů za hodinu. Jakkoliv mohou vzbuzovat úzkost, Leonidy nejsou nebezpečné pro pozemského pozorovatele.

Štítky: Meteor, Leonidy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »