Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida u Síria

Uznání: Wally Pacholka

Viděli jste letošní meteorický déšť Leonid, ať už na obloze či na webu? Jestliže ano, pak by pro vás měl být jasný meteor zářící na noční obloze dobře známou podívanou. Tento snímek oblohy v okolí souhvězdí Velkého Psa, pořízený během maxima Leonid v loňském roce 1998, ukazuje stopu nápadného bolidu. Čistě náhodou se meteor jeví jako by vyskakoval z nejjasnější hvězdy souhvězdí, star Síria, nacházejícího se vpravo nahoře. Na pozadí je nádherná pouštní krajina Národního parku Joshua Tree. Zprávy o jasných meteorech z letošních Leonid se už šíří, letošní déšť má předpovězeno maximum na 2 UTC 18. listopadu s frekvencí několika stovek až tisíců meteorů za hodinu. Jakkoliv mohou vzbuzovat úzkost, Leonidy nejsou nebezpečné pro pozemského pozorovatele.

Štítky: Meteor, Leonidy


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »