Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mateřská kometa Leonid

Uznání: T. Puckett (Puckett Observatory)

Stopami hvězd je pokryta tato kompozitní expozice komety Tempel-Tuttle pořízená T. Puckettem 26.ledna 1998. Pak prolétla vnitřní sluneční soustavou na své 33-leté dráze kolem Slunce, neočekávaně se zjasnila, ovšem stále byly nutné triedry nebo malé dalekohledy k jejímu pozorování. Tempel-Tuttle se též nazývá "Kometa Leonid" neboť každoroční meteorický roj Leonid vzniká, když Země kříží rovinu oběžné dráhy komety a střetává se s kometárním prachem. I když není zdaleka soupeřem nádherným kometám viditelným pouhým okem jako je Hyakutake nebo Hale-Bopp, Tempel-Tuttle stále něco předvádí. Až se Země ponoří do ohonu trosek komety Tempel-Tuttle v letošním listopadu hodně pozorovatelů oblohy bude vyhlížet velice aktivní meteorický déšť, který snad přeroste v meteorickou vichřici!

Štítky: Kometa, Meteorický roj Leonid


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »