Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání u jižního pólu Marsu

Picture Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Zatím poslední vetřelec ze Země, sonda Mars Polar Lander (MPL), má stanoveno dosednutí na povrchu Rudé planety na pátek 3. prosince. Jestliže bude všechno probíhat v pořádku, robotický průzkumník otevře padáky, vysune přistávací vzpěry, zažehne motory a přistane uprostřed planin spletitě vrstevnatého terénu v blízkosti jižního pólu Marsu. Na tomto snímku pořízeném z oběžné dráhy, vidíme sít souřadnic pokrývajících oblast přistání s místem přistání znázorněným purpurovým oválem 200 km dlouhým a 20 km širokým. Sekundární místo přistání je zobrazeno jako bílý ovál, zatímco v levém horním rohu je vložený snímek ukazující polohu oblasti vůči pólu. Věří se, že vrstevnatý terén polárních oblastí umožní přístrojům na palubě MPL pohlédnout na záznam klimatickým změn v historii Marsu, podobně jako je možné číst letokruhy či vrstvy ledu v ledovém jádře. Ještě než přistane, MPL uvolní dvě mikrosondy jejichž cílem bude zavrtat se do půdy a hledat vodní led. Mars Polar Lander také nese malý mikrofon.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Povrch, Jižní pól


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »