Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid - Leonida 1999

Uznání a copyright: Arne Danielsen

Většina meteoroidů Leonid, kousků zbytků komety která vytváří každoroční meteorickou spršku Leonid, měří v průměru od sotva milimetru do centimetru. I tak tato kosmická zrnka písku dokáží vytvořit docela spektakulární podívanou. Jak může něco tak malého vytvořit tak moc světla? Odpovědí je jejich astronomická rychlost, kterou tyto částice vstupují do zemské atmosféry, zhruba 71 kilometrů za sekundu. Při vysokorychlostní kolizi s molekulami vzduchu se odtrhují elektrony od atomů jak se rozprašuje materiál meteoroidu. A když se elektrony rekombinují s atomy, vzniká světlo. Tento dramatický příklad brilantního meteoru z Leonid 1999 byl vyfotografován kamerou vedenou za hvězdami na částečně mlhavé obloze 18.listopadu nedaleko Dagali v Norsku. Dvě jasné červenooranžové hvězdy jsou důvěrně známí obři Betelgeuse (vlevo) a Aldebaran.

Štítky: Meteorický roj, Meteoroid, Leonida


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »