Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid - Leonida 1999

Uznání a copyright: Arne Danielsen

Většina meteoroidů Leonid, kousků zbytků komety která vytváří každoroční meteorickou spršku Leonid, měří v průměru od sotva milimetru do centimetru. I tak tato kosmická zrnka písku dokáží vytvořit docela spektakulární podívanou. Jak může něco tak malého vytvořit tak moc světla? Odpovědí je jejich astronomická rychlost, kterou tyto částice vstupují do zemské atmosféry, zhruba 71 kilometrů za sekundu. Při vysokorychlostní kolizi s molekulami vzduchu se odtrhují elektrony od atomů jak se rozprašuje materiál meteoroidu. A když se elektrony rekombinují s atomy, vzniká světlo. Tento dramatický příklad brilantního meteoru z Leonid 1999 byl vyfotografován kamerou vedenou za hvězdami na částečně mlhavé obloze 18.listopadu nedaleko Dagali v Norsku. Dvě jasné červenooranžové hvězdy jsou důvěrně známí obři Betelgeuse (vlevo) a Aldebaran.

Štítky: Meteorický roj, Meteoroid, Leonida


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »