Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid - Leonida 1999

Uznání a copyright: Arne Danielsen

Většina meteoroidů Leonid, kousků zbytků komety která vytváří každoroční meteorickou spršku Leonid, měří v průměru od sotva milimetru do centimetru. I tak tato kosmická zrnka písku dokáží vytvořit docela spektakulární podívanou. Jak může něco tak malého vytvořit tak moc světla? Odpovědí je jejich astronomická rychlost, kterou tyto částice vstupují do zemské atmosféry, zhruba 71 kilometrů za sekundu. Při vysokorychlostní kolizi s molekulami vzduchu se odtrhují elektrony od atomů jak se rozprašuje materiál meteoroidu. A když se elektrony rekombinují s atomy, vzniká světlo. Tento dramatický příklad brilantního meteoru z Leonid 1999 byl vyfotografován kamerou vedenou za hvězdami na částečně mlhavé obloze 18.listopadu nedaleko Dagali v Norsku. Dvě jasné červenooranžové hvězdy jsou důvěrně známí obři Betelgeuse (vlevo) a Aldebaran.

Štítky: Meteorický roj, Meteoroid, Leonida


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »