Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Mars

Uznání: MOLA Science Team, NASA

Tato fotografická mapa jižní polokoule Marsu vznikla s použitím dat z laserového výškoměru MOLA ( Mars Orbiter Laser Altimeter). Přístroj MOLA letící na sondě Mars Global Surveyor, zachytil laserový paprsek odražený od povrchu Marsu více jak 200,000,000 krát a tak vytvořil bohatsví podrobných výškových měření. Měření z MOLA bylo barevně zakódováno, takže například bílé oblasti vlevo jsou nejvyšší vyvýšeniny v jižní oblasti Tharsis a nikoliv zasněžené vrcholky. Tyto oblasti jsou více jak 6 kilometrů nad hypotetickou marťanskou "hladinou moře". Podobně temně modrá a purpurová nejsou vodní oceány ale odpovídají nejnižším úrovním (více jak 4 kilometry pod "hladinou moře"), jak je vidět v obřím impaktním bazénu Hellas vpravo. Ve skutečnosti se voda v kapalném stavu na povrchu Marsu v současnosti nenachází, ale mohla tam být v minulosti. Sonda NASA Mars Polar Lander plánuje prozkoumat úlohu vody v klimatické historii rudé planety. Přistávací část - lander je cílen na přistání v podlouhlé, tenké elipse vyznačené právě pod marťanským jižním pólem dnes ve 20:00 UTC.

Štítky: Mars, Jižní pól, Mola, Mars polar lander


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »