Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cílová elipsa pro Mars Polar Lander

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Jih je nahoře na tomto nedávno pořízeném kompozitním snímku cílové oblasti pro Mars Polar Lander poblíž marťanského jižního pólu z 28.listopadu. Širokoúhlá kamera na sondě Mars Global Surveyor pokrývá oblast napříč 105 kilometrů se superponovanou očekávanou přistávací elipsou. Na jižní polokouli Marsu je pozdní jaro a bílé oblasti nahoře jsou pozůstatky ledu ze zimy zatímco tmavé oblasti jsou asi písek a písečné duny. Sonda Mars Polar Lander doletěla k Marsu včera ve ve 20:00 UTC a pozemní operítoři stále zkouší navázat kontact s přistávacím modulem během komunikačních oken. Sonda Mars Global Surveyor se bude snažit navázat kontakt se dvěma mikrosondami velikosti basketbalového míče odhozenými během sestupu landeru.

Štítky: Mars, Mars polar lander, Jižní pól Marsu


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Jižní Skotsko

Další informace »