Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse, Betelgeuse, Betelgeuse

Uznání: A. Dupree (CfA), R. Gilliland (STScI), NASA

Betelgeuse (anglicky zní jako "beetle juice" - šťáva z brouků), červený veleobr asi 600 světelných let daleko je tomto snímku z kosmickeho dalekohledu Hubble Space Telescope - prvním přímém snímku povrchu jiné hvězdy jak Slunce. Betelgeuse je chladnější než Slunce ale je hmotnější a více jak 1000 krát větší. Kdyby se tato hvězda umístila do středu naší Sluneční soustavy tak by přesahovala za dráhu Jupitera. Betelgeuse je též známá jako Alfa Orionis, jedna z nejjasnějších hvězd ve známém souhvězdí lovce Oriona. Jméno Betelgeuse je arabského původu. Jako hmotný červený veleobr je blízko konci svého života a brzy se stane supernovou. Tento historický snímek odhaluje jasnou horkou skvrnu na hvězdném povrchu.

Štítky: Rudý obr, Betelgeuse, Orion, Hvězda


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »