Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse, Betelgeuse, Betelgeuse

Uznání: A. Dupree (CfA), R. Gilliland (STScI), NASA

Betelgeuse (anglicky zní jako "beetle juice" - šťáva z brouků), červený veleobr asi 600 světelných let daleko je tomto snímku z kosmickeho dalekohledu Hubble Space Telescope - prvním přímém snímku povrchu jiné hvězdy jak Slunce. Betelgeuse je chladnější než Slunce ale je hmotnější a více jak 1000 krát větší. Kdyby se tato hvězda umístila do středu naší Sluneční soustavy tak by přesahovala za dráhu Jupitera. Betelgeuse je též známá jako Alfa Orionis, jedna z nejjasnějších hvězd ve známém souhvězdí lovce Oriona. Jméno Betelgeuse je arabského původu. Jako hmotný červený veleobr je blízko konci svého života a brzy se stane supernovou. Tento historický snímek odhaluje jasnou horkou skvrnu na hvězdném povrchu.

Štítky: Rudý obr, Betelgeuse, Orion, Hvězda


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy za svitu Měsíce v poslední čtvrti..

Další informace »