Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse, Betelgeuse, Betelgeuse

Uznání: A. Dupree (CfA), R. Gilliland (STScI), NASA

Betelgeuse (anglicky zní jako "beetle juice" - šťáva z brouků), červený veleobr asi 600 světelných let daleko je tomto snímku z kosmickeho dalekohledu Hubble Space Telescope - prvním přímém snímku povrchu jiné hvězdy jak Slunce. Betelgeuse je chladnější než Slunce ale je hmotnější a více jak 1000 krát větší. Kdyby se tato hvězda umístila do středu naší Sluneční soustavy tak by přesahovala za dráhu Jupitera. Betelgeuse je též známá jako Alfa Orionis, jedna z nejjasnějších hvězd ve známém souhvězdí lovce Oriona. Jméno Betelgeuse je arabského původu. Jako hmotný červený veleobr je blízko konci svého života a brzy se stane supernovou. Tento historický snímek odhaluje jasnou horkou skvrnu na hvězdném povrchu.

Štítky: Rudý obr, Betelgeuse, Orion, Hvězda


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »