Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse, Betelgeuse, Betelgeuse

Uznání: A. Dupree (CfA), R. Gilliland (STScI), NASA

Betelgeuse (anglicky zní jako "beetle juice" - šťáva z brouků), červený veleobr asi 600 světelných let daleko je tomto snímku z kosmickeho dalekohledu Hubble Space Telescope - prvním přímém snímku povrchu jiné hvězdy jak Slunce. Betelgeuse je chladnější než Slunce ale je hmotnější a více jak 1000 krát větší. Kdyby se tato hvězda umístila do středu naší Sluneční soustavy tak by přesahovala za dráhu Jupitera. Betelgeuse je též známá jako Alfa Orionis, jedna z nejjasnějších hvězd ve známém souhvězdí lovce Oriona. Jméno Betelgeuse je arabského původu. Jako hmotný červený veleobr je blízko konci svého života a brzy se stane supernovou. Tento historický snímek odhaluje jasnou horkou skvrnu na hvězdném povrchu.

Štítky: Rudý obr, Betelgeuse, Orion, Hvězda


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »