Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager 1 Team, NASA

Když sonda Voyager 1 směřovala ven ze Sluneční soustavy tak se ohlédla zpět a pořídila po částech rodinný portrét Slunce a planet. Od Pluta naše Sluneční soustava vypadá jako jasná hvězda obklopená slabými tečkami. Na obrázku nahoře je Slunce tak jasné, že je odcloněno kvůli kontrastu. Nejvnitřnější viditelné tečky označené E - Země a V - Venuše jsou zvláště těžko k nalezení. Plynný gigant Jupiter (J) a Saturn (S) jsou vidět daleko lépe. Nejodlehlejší viditelné planety jsou Uran (U) a Neptun (N). Na vynesených snímcích je každá planeta označena a digitálně zvýrazněna. Voyager 1 je jen jedním ze čtyř objektů vyrobených lidskou rukou které opustí naši Sluneční soustavu. Další tři jsou Voyager 2 a Pioneer 10 a Pioneer 11.

Štítky: Sluneční soustava


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »