Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager 1 Team, NASA

Když sonda Voyager 1 směřovala ven ze Sluneční soustavy tak se ohlédla zpět a pořídila po částech rodinný portrét Slunce a planet. Od Pluta naše Sluneční soustava vypadá jako jasná hvězda obklopená slabými tečkami. Na obrázku nahoře je Slunce tak jasné, že je odcloněno kvůli kontrastu. Nejvnitřnější viditelné tečky označené E - Země a V - Venuše jsou zvláště těžko k nalezení. Plynný gigant Jupiter (J) a Saturn (S) jsou vidět daleko lépe. Nejodlehlejší viditelné planety jsou Uran (U) a Neptun (N). Na vynesených snímcích je každá planeta označena a digitálně zvýrazněna. Voyager 1 je jen jedním ze čtyř objektů vyrobených lidskou rukou které opustí naši Sluneční soustavu. Další tři jsou Voyager 2 a Pioneer 10 a Pioneer 11.

Štítky: Sluneční soustava


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »