Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler objevuje jak se pohybují planety

Uznání: Johnnes Kepler Gesammelte Werke , C. H. Beck, 1937

Johannes Kepler užil jednoduché matematiky k popisu pohybu planet. Kepler byl asistentem nejpřesnějšímu astronomickému pozorovateli své doby Tycho Brahe. Kepler byl schopen použít Braheova měření aby dokázal, že se planety pohybují kolem Slunce po elipsách (První Keplerův zákon), že se planety pohybují rychleji na svých drahách, když jsou blíže ke Slunci (Druhý Keplerův zákon) a že vzdálenější planety obíhají déle kolem Slunce (Třetí Keplerův zákon). Kepler žil v letech 1571 až 1630 během údobí, kdy byl vynalezen dalekohled. Kepler byl jedním z mála hlasitých podporovatelů Galileových objevů a Koperníkova systému planet obíhajících Slunce místo Země.

Štítky: Vědec, Lidé


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »