Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3603: Od začátku do konce

Uznání: Wolfgang Brandner (JPL/IPAC), Eva K. Grebel (U. Wash.), You-Hua Chu (UIUC), NASA

Různé stupně života hvězd, od začátku až do konce jsou na tomto vynikajícím snímku Hubble Space Telescope okolí galaktické emisní mlhoviny NGC 3603. Na začátky poukazují oči přitahující "sloupy" zářícího vodíku vpravo signalizující vynořování novorozených hvězd z jejich hustých plynných porodnic. Méně nápadná tmavá mračna nebo "Bokovi globule" v pravém horním rohu jsou asi stále součástí časného stádia před jejich kolapsem a vznikem hvězd. Ve středu snímku leží hvězdokupa jasných horkých modrých hvězd jejichž silný vítr a ultrafialová radiace odfoukly blízký materiál. Hmotné a mladé hvězdy brzy spálí své jaderné palivo. Na konci svého života je jasný nadobr - hvězda Sher 25 jež je vidět vlevo nahoře nad hvězdokupou obklopený zářivým prstencem roztažený vyvrženými oblaky plynu. Prstencová struktura připomíná supernovu 1987a a Sher 25 samotná může být jen několik tisíc let od svého vlastního zničujícího finále. Ale co planety? Odfajfkujte si dva kapkovité objekty pod kupou ve spodní části snímku. Přestože jsou větší, tyto emisní mlhoviny jsou podobné předpokládaným protoplanetárnám diskům (proplydům) doprovázejícím hvězdy v Mlhovině v Orionu.

Štítky: Vznik planety, Star-formation, Supernova, Mlhovina


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »