Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z orlích vajec

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině vznikají nové hvězdy. Tento snímek pořízený Hubbleovým kosmickým teleskopem HST v roce 1995 ukazuje vypařování plynných globulí [evaporating gaseous globules - zkratka - EGG, anglicky vejce, slovní hříčka] vynořujících se ze sloupů molekulárního plynného vodíku a prachu. Délka obřích sloupů se měří na světelné roky a jsou tak husté, že se plyn uvnitř gravitačně smršťuje a vytváří hvězdy. Na konci každého sloupu způsobuje intenzivní radiace mladých hvězd odpařování materiálu s nízkou hustotou a tak ponechává hvězdné jesle hustých EGG ("vajec") odkryté. Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných let.

Štítky: Sluneční soustava


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »