Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z orlích vajec

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině vznikají nové hvězdy. Tento snímek pořízený Hubbleovým kosmickým teleskopem HST v roce 1995 ukazuje vypařování plynných globulí [evaporating gaseous globules - zkratka - EGG, anglicky vejce, slovní hříčka] vynořujících se ze sloupů molekulárního plynného vodíku a prachu. Délka obřích sloupů se měří na světelné roky a jsou tak husté, že se plyn uvnitř gravitačně smršťuje a vytváří hvězdy. Na konci každého sloupu způsobuje intenzivní radiace mladých hvězd odpařování materiálu s nízkou hustotou a tak ponechává hvězdné jesle hustých EGG ("vajec") odkryté. Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných let.

Štítky: Sluneční soustava


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »