Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z orlích vajec

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině vznikají nové hvězdy. Tento snímek pořízený Hubbleovým kosmickým teleskopem HST v roce 1995 ukazuje vypařování plynných globulí [evaporating gaseous globules - zkratka - EGG, anglicky vejce, slovní hříčka] vynořujících se ze sloupů molekulárního plynného vodíku a prachu. Délka obřích sloupů se měří na světelné roky a jsou tak husté, že se plyn uvnitř gravitačně smršťuje a vytváří hvězdy. Na konci každého sloupu způsobuje intenzivní radiace mladých hvězd odpařování materiálu s nízkou hustotou a tak ponechává hvězdné jesle hustých EGG ("vajec") odkryté. Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných let.

Štítky: Sluneční soustava


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »