Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčka I na severní obloze

Uznání: ROSAT, MPI, ESA, NASA

Jedna z největších známých souvislých struktur na obloze je známá pod prostým názvem Smyčka I ( Loop I) a lze ji dobře vidět na radiových a rentgenových mapách. Smyčka I ( Loop I) zabírá přes 100 stupňů a jedna část je na mapách severní oblohy tak výrazná, že je známá jako severní polární bodec (North Polar Spur - NPS). Smyčka I (Loop I) zobrazená nahoře v rentgenovém světle je tenká bublina plynu o průměru asi 350 světelných let se středem vzdáleným asi 400 světelných let. Původ této nesmírné struktury se překvapivě stále diskutuje, ale pravděpodobně souvisí s rozpínáním plynu milión let staré supernovy. Plyn ze Smyčky I (Loop I) naráží na nedaleké molekulární mračno Aquila Rift (Orlí trhlina) a může vytvářet relativně husté fragmenty z místní mezihvězdné hmoty. Jestliže naše Slunce projde přes jeden z takovýchto fragmentů v příštích několika miliónech let může to ovlivnit klima na Zemi.

Štítky: OB asociace, Hvězdný vítr, Supernova


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »