Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčka I na severní obloze

Uznání: ROSAT, MPI, ESA, NASA

Jedna z největších známých souvislých struktur na obloze je známá pod prostým názvem Smyčka I ( Loop I) a lze ji dobře vidět na radiových a rentgenových mapách. Smyčka I ( Loop I) zabírá přes 100 stupňů a jedna část je na mapách severní oblohy tak výrazná, že je známá jako severní polární bodec (North Polar Spur - NPS). Smyčka I (Loop I) zobrazená nahoře v rentgenovém světle je tenká bublina plynu o průměru asi 350 světelných let se středem vzdáleným asi 400 světelných let. Původ této nesmírné struktury se překvapivě stále diskutuje, ale pravděpodobně souvisí s rozpínáním plynu milión let staré supernovy. Plyn ze Smyčky I (Loop I) naráží na nedaleké molekulární mračno Aquila Rift (Orlí trhlina) a může vytvářet relativně husté fragmenty z místní mezihvězdné hmoty. Jestliže naše Slunce projde přes jeden z takovýchto fragmentů v příštích několika miliónech let může to ovlivnit klima na Zemi.

Štítky: OB asociace, Hvězdný vítr, Supernova


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »