Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčka I na severní obloze

Uznání: ROSAT, MPI, ESA, NASA

Jedna z největších známých souvislých struktur na obloze je známá pod prostým názvem Smyčka I ( Loop I) a lze ji dobře vidět na radiových a rentgenových mapách. Smyčka I ( Loop I) zabírá přes 100 stupňů a jedna část je na mapách severní oblohy tak výrazná, že je známá jako severní polární bodec (North Polar Spur - NPS). Smyčka I (Loop I) zobrazená nahoře v rentgenovém světle je tenká bublina plynu o průměru asi 350 světelných let se středem vzdáleným asi 400 světelných let. Původ této nesmírné struktury se překvapivě stále diskutuje, ale pravděpodobně souvisí s rozpínáním plynu milión let staré supernovy. Plyn ze Smyčky I (Loop I) naráží na nedaleké molekulární mračno Aquila Rift (Orlí trhlina) a může vytvářet relativně husté fragmenty z místní mezihvězdné hmoty. Jestliže naše Slunce projde přes jeden z takovýchto fragmentů v příštích několika miliónech let může to ovlivnit klima na Zemi.

Štítky: OB asociace, Hvězdný vítr, Supernova


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »