Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam zmizely všechny hvězdy? To co bylo považováno za díru v obloze je nyní astronomům známo jako temné molekulární mračno. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu absorbuje vpodstatě veškeré viditelné světlo vyzařované hvězdami pozadí. Temné okolí vytváří uvnitř molekulárních mračen jedno z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z těchto nejpozoruhodnějších tmavých absorbčních mlhovin je mračno v souhvězdí Hadonoše(Ophiuchus) známé jako Barnard 68, viz snímek nahoře. To, že ve středu nejsou vidět žádné hvězdy ukazuje, že Barnard 68 je poměrně blízko ve vzdálenosti kolem 500 světelných let, příčný rozměr je asi polovina světelného roku. Není přesně známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají ale je známo, že tato mračna samotná jsou místy, kde vznikají nové hvězdy.

Štítky: Molekulární mračno, Prach, Mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »