Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4650A - galaxie typu polární prstenec

Uznání: J. Gallagher (UW-M) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

NGC 4650A jsou vlastně dvě galaxie v jedné. Vzácný typ galaxie známý jako polární prstenec, NGC 4650A se skládá ze staré centrální skupiny hvězd a z mladého prstence hvězd rotujícího mimo ni. Obě komponenty jsou jasně viditelné na tomto charakteristickém snímku pořízeném kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Jak vznikají galaxie typu polární prstenec je stále předmětem výzkumu ale vedoucí teorií je kolize dvou různých galaxií ve vzdálené minulosti. Galaxie typu polární prstenec astronomům dovolují odhadnout množství temné hmoty v galaxiích měřením rotačního poměru velmi rozsáhlého prstence. Z toho vyplývá neznámý typ tmavé hmoty protože prstenec rotuje příliš rychle na to aby držel pohromadě jen gravitací viditelných hvězd.

Štítky: Polární prstenec, Galaxie, Temní hmota


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »