Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4650A - galaxie typu polární prstenec

Uznání: J. Gallagher (UW-M) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

NGC 4650A jsou vlastně dvě galaxie v jedné. Vzácný typ galaxie známý jako polární prstenec, NGC 4650A se skládá ze staré centrální skupiny hvězd a z mladého prstence hvězd rotujícího mimo ni. Obě komponenty jsou jasně viditelné na tomto charakteristickém snímku pořízeném kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Jak vznikají galaxie typu polární prstenec je stále předmětem výzkumu ale vedoucí teorií je kolize dvou různých galaxií ve vzdálené minulosti. Galaxie typu polární prstenec astronomům dovolují odhadnout množství temné hmoty v galaxiích měřením rotačního poměru velmi rozsáhlého prstence. Z toho vyplývá neznámý typ tmavé hmoty protože prstenec rotuje příliš rychle na to aby držel pohromadě jen gravitací viditelných hvězd.

Štítky: Polární prstenec, Galaxie, Temní hmota


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »