Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4650A - galaxie typu polární prstenec

Uznání: J. Gallagher (UW-M) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

NGC 4650A jsou vlastně dvě galaxie v jedné. Vzácný typ galaxie známý jako polární prstenec, NGC 4650A se skládá ze staré centrální skupiny hvězd a z mladého prstence hvězd rotujícího mimo ni. Obě komponenty jsou jasně viditelné na tomto charakteristickém snímku pořízeném kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Jak vznikají galaxie typu polární prstenec je stále předmětem výzkumu ale vedoucí teorií je kolize dvou různých galaxií ve vzdálené minulosti. Galaxie typu polární prstenec astronomům dovolují odhadnout množství temné hmoty v galaxiích měřením rotačního poměru velmi rozsáhlého prstence. Z toho vyplývá neznámý typ tmavé hmoty protože prstenec rotuje příliš rychle na to aby držel pohromadě jen gravitací viditelných hvězd.

Štítky: Polární prstenec, Galaxie, Temní hmota


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »