Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4650A - galaxie typu polární prstenec

Uznání: J. Gallagher (UW-M) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

NGC 4650A jsou vlastně dvě galaxie v jedné. Vzácný typ galaxie známý jako polární prstenec, NGC 4650A se skládá ze staré centrální skupiny hvězd a z mladého prstence hvězd rotujícího mimo ni. Obě komponenty jsou jasně viditelné na tomto charakteristickém snímku pořízeném kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Jak vznikají galaxie typu polární prstenec je stále předmětem výzkumu ale vedoucí teorií je kolize dvou různých galaxií ve vzdálené minulosti. Galaxie typu polární prstenec astronomům dovolují odhadnout množství temné hmoty v galaxiích měřením rotačního poměru velmi rozsáhlého prstence. Z toho vyplývá neznámý typ tmavé hmoty protože prstenec rotuje příliš rychle na to aby držel pohromadě jen gravitací viditelných hvězd.

Štítky: Polární prstenec, Galaxie, Temní hmota


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »