Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zborcená spirální galaxie ESO510-13

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Jak se spirální galaxie ESO510-13 zkroutila? Disky mnoha spirál jsou tenké a ploché ale nejsou tuhé. Spirální disky jsou konglomerátem miliard hvězd a difuzního plynu přičemž vše gravitačně obíhá kolem galaktického středu. Předpokládá se, že plochý disk se vytvořil těsnými kolizemi velkých mračen plynu časně při vzniku galaxie. Zborcené disky nejsou tak neobvyklé a dokonce i naše Galaxie Mléčná dráhamalé zkroucení. Příčiny zborcení spirál se stále ještě zkoumají ale některá zborcení vypadají jako výsledek interakcí nebo rovnocenných kolizí mezi galaxiemi. ESO510-13 na snímku nahoře je vzdálená asi 150 miliónů světelných let a má napříč asi 100 tisíc světelných let.

Štítky: Zborcení, Disk, Spirální galaxie


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »