Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská sopka Apollinaris Patera

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Vedle Olympus Mons a vedle dalších obřích stítových sopek na Marsu se Apollinaris Patera tyčí jen do výše kolem 3 mil do tenké marťanské atmosféry, ale stále lze vidět kolem vrcholku jasné mraky vodního ledu. Marsovské vulkanické struktury známé jako "paterae" jsou nejenom menší jak štítové sopky ale i starší při odhadovaném stáří kolem 3 miliard let. Podobně jako u Apollinaris Patera z ústředního kráteru nebo kaldery vybíhají úzké brázdy. Předpokládá se, že paterae jsou rozsáhlé hromady snadno erodovaného vulkanického prachu. Tento širokoúhlý snímek Apollinaris Patera pořídila minulý měsíc sonda Mars Global Surveyor. Velký ústřední kráter má napříč asi 50 mil.

Štítky: Patera, Sopka, Mars


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »