Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská sopka Apollinaris Patera

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Vedle Olympus Mons a vedle dalších obřích stítových sopek na Marsu se Apollinaris Patera tyčí jen do výše kolem 3 mil do tenké marťanské atmosféry, ale stále lze vidět kolem vrcholku jasné mraky vodního ledu. Marsovské vulkanické struktury známé jako "paterae" jsou nejenom menší jak štítové sopky ale i starší při odhadovaném stáří kolem 3 miliard let. Podobně jako u Apollinaris Patera z ústředního kráteru nebo kaldery vybíhají úzké brázdy. Předpokládá se, že paterae jsou rozsáhlé hromady snadno erodovaného vulkanického prachu. Tento širokoúhlý snímek Apollinaris Patera pořídila minulý měsíc sonda Mars Global Surveyor. Velký ústřední kráter má napříč asi 50 mil.

Štítky: Patera, Sopka, Mars


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »