Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská sopka Apollinaris Patera

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Vedle Olympus Mons a vedle dalších obřích stítových sopek na Marsu se Apollinaris Patera tyčí jen do výše kolem 3 mil do tenké marťanské atmosféry, ale stále lze vidět kolem vrcholku jasné mraky vodního ledu. Marsovské vulkanické struktury známé jako "paterae" jsou nejenom menší jak štítové sopky ale i starší při odhadovaném stáří kolem 3 miliard let. Podobně jako u Apollinaris Patera z ústředního kráteru nebo kaldery vybíhají úzké brázdy. Předpokládá se, že paterae jsou rozsáhlé hromady snadno erodovaného vulkanického prachu. Tento širokoúhlý snímek Apollinaris Patera pořídila minulý měsíc sonda Mars Global Surveyor. Velký ústřední kráter má napříč asi 50 mil.

Štítky: Patera, Sopka, Mars


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »