Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Landsat 7 pozoruje planetu Zemi

Uznání: Landsat 7 Project, NASA

NASA minulý měsíc vypustila družici Landsat 7, která nyní obíhá planetu Zemi. Při pohledu dolů z výšky 700 km může Landsat 7 mapovat povrch planety ve viditelných a infračervených pásmech a rozliší detaily o velikosti 30 metrů nebo i menší. Například tento překvapivý snímek z inženýrkých testů v přirozených barvách je složený ze tří různých snímků ve viditelných vlnových pásmech. Nádherně lze vidět osídlené oblasti kolem San Franciska v Kalifornii v USA posazené v okolním terénu (sever je nahoře). Modrozelené barvy vyznačují odtok jarního tání od pohoří Sierra na západ a kolem okolních hor do zátoky a ven do Tichého oceánu. Landsat 7 nyní dobře pracuje ve své ověřovací fázi a řídící středisko jej připravuje do pravidelného provozu.

Štítky: San Fransisco, Země, Landsat


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »