Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné války v NGC 664

Uznání: C. Hergenrother, Whipple Observatory, P. Garnavich, P.Berlind, R.Kirshner (CFA)

Před dávnými časy v daleké předaleké galaxii uzamčené ve svém závěrečném zápasu proti síle gravitace ... explodovaly dvě hvězdy! Exploze hvězd - supernovy - patří mezi nemohutnější události ve vesmíru, odhadovaná uvolněná energie je ekvivaletní až jednomu miliónu biliónů biliónů (1 následovaná 30 nulami) megatun TNT. Po výbuchu je pozorováno zjasnění rozpínající se obálky supernovy během několika dnů až k zářivému maximu, které může soutěžit s celou galaxií než zeslábne během následujících měsíců. Zhroucení masivních hvězd nebo jaderné zhroucení bílých trpaslíků způsobuje výskyt supernov v průměrných spirálních galaxiích jen jednou každých asi 25-100 let. Ale nedávná pozorování NGC 664, spirální galaxie vzdálené asi 300 miliónů světelných let, zachytila vzácné a barvité představení - dvě supernovy z téže galaxie. Na této monitorovací expozici tvoří dvě supernovy, jedna červeně žlutá a jedna modrá, blízký pár právě pod středem snímku (vpravo od jádra galaxie). Barevný rozdíl je dán teplotou - modrá je teplejší.

Štítky: Hvězda, Galaxie, Supernova


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »