Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidáti na hypernovu

Uznání: Y. Chu (UIUC) et al., POSS, ROSAT, MDM, HST

Jak vznikly tyto obrovské pozůstatky expoplozí? Nedávno se objevily spekulace že mohou být vzplanutí ještě mohutnější jak dobře známé supernovy. Tyto exploze pojmenované jako hypernovy mohou mít původ ve vysoce hmotných hvězdách a mohou uvolnit možná až desetkrát více energie než konvenční supernovy. Hypernova byla původně navržena k vysvětlení velkého množství energie zřejmě uvolňované při gama vzplanutích. Pátrání po viditelných zbytcích hypernov nyní poskytlo dva kandidáty nahoře. Blízko spirální galaxie M101 zobrazené vpravo jsou dvě velké expandující obálky které mohou mít původ v hypernovách. Zbytky NGC 5471B vlevo nahoře a MF83 dole byly identifikovány neobvykle vysokým množstvím vyzařovaného rentgenova záření. MF83 je také jedna z největších vůbec kdy nalezených expandujících obálek. Pokračuje výzkum možné podstaty a též i viditelnosti hypernov a plynných obálek které zanechávají.

Štítky: Hypernova, Supernova


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »