Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk

Uznání: Lick Observatory

Země má jeden měsíc. Ten je symbolem slavných milostných písní, filmů, básní, folklóru, mnoha mýtů o Měsíci datovaných do dávné historie. Také anglické slovo pro den v týdnu - pondělí - Monday pochází z Moon-day(měsíční den). Měsíc září světlem které odráží od Slunce a je často nejjasnějším objektem na noční obloze. Měsíc obíhá Zemi jednou za měsíc [anglicky: once a month (moon-th)] ve vzdálenosti asi jedné světelné sekundy. Úplněk zobrazený nahoře nastává když je Měsíc blízko v opozici ke Slunci na své dráze kolem Země. Průměr Měsíce je asi kolem 1/4 průměru Země a ze zemského povrchu má skoro stejný úhlový průměr jako Slunce. Nedávné důkazy naznačují že Měsíc vznikl kolosálním impaktem na Zemi asi před 4.5 mld let a proto má podobné složení jako Země. Lidé kráčeli po Měsíci poprvé v roce 1969.

Štítky: Úplněk, Měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »