Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Kalifornií

Uznání a Copyright: Joe Orman

Měsíc, Saturn a Venuše září nahoře zatímco dole se třpytí světla města v houstnoucím soumraku 19. března. Snímek pořízený za městem Indio v Kalifornii ukazuje světla města Indio a přilehlého Palm Springs. Brilantní srpek Měsíce je přeexponován, Saturn je 4 stupně nad ním vpravo nahoře a jasná Venuše je ještě dále vpravo asi další 2 stupně. Dnešní nedělní večer 18.dubna by měl být snadno vidět další dramatický úkaz v západních a středozápadních státech USA. Srpek Měsíce přejde před jasnou hvězdou Aldebaran a zakryje ji..

Štítky: Kalifornie, Saturn, Venuše, Měsíc


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora Borealis

STORY: Aurora Borealis (Northern lights) on January 19th, 2026 at 21:30 UT from G4 storm at Folkmarske Sedlo - Slovakia EXIF: Nikon D750 Samyang 24mm F/1.4 ED AS IF UMC Nikon F (AE) Panorama 9 x 10sec, ISO 800, f2

Další informace »