Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v gama záření

Uznání: D. Thompson (LHEA,GSFC) et al., EGRET, Compton Observatory, NASA

Co kdybychom mohli vidět gama paprsky (fotony jež mají víc jak 40 milionkrát více energie než viditelné světlo)? Kdyby jste mohli, pak byste viděli Měsíc jasnější jak Slunce! Tento překvapující poznatek demonstruje tento snímek Měsíce pořízený gama dalekohledem "Energetic Gamma Ray Experiment Telescope" (EGRET) na palubě Comptonovi gama observatoře vypuštěné NASA. Ani nejcitlivější zařízení svého druhu EGRET nemůže vidět tiché Slunce které je slabé ve vysokých gama energiích. Proč je ale Měsíc tak jasný v gama záření? Vysokoenergetické nabité částice známé jako kosmické paprsky trvale dopadají na nechráněný měsíční povrch a generují gama záření. Gama vidění EGRETu není dosti ostré, abychom rozlišili měsíční disk nebo povrchové útvary ale je natolik citlivý, že ukazuje jasnou gama měsíční zář na pozadí gama záření z naší Mléčné dráhy, gama záření kvasarů a některých ještě pořád tajemných neidentifikovaných zdrojů. Snímek vznikl z osmi expozic během let 1991 až 1994. Širokoúhlý snímek pokrývá pole zhruba 40x40 stupňů gama záření zobrazeného ve falešných barvách.

Štítky: Kosmické paprsky, Gama záření, Měsíc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »