Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ny Andromedae: Extrasolární soustava

Uznání & Copyright: Lynette Cook

Včera astronomové oznámili objev prvního planetárního systému kolem normální hvězdy jiné než je naše Slunce. Doposud byly objeveny pouze hvězdné systémy s jednou planetou. Nepatrné změny v přibližování a vzdalování ypsilon Andromedae hvězdě podobné Slunci v souhvězdí Andromedy umožnilo týmu astronomů pod vedením R. Paula Butlera (AAO) a Geoffrey W. Marcyho (SFSU /UCB) učinit pokrok. Tento hvězdný systém je zcela odlišný od naší sluneční soustavy. Všechny tři detekované planety mají hmotnosti blízké nebo větší jak Jupiter. Objev znamená, že systémy s více planetami jsou zcela běžné a umožňují spekulace že mohou být nalezeny planety plné života podobné Zemi. Kresba nahoře je uměleckou představou soustavy ypsilon Andromedae a jejích vnitřních planet.

Štítky: CCD, Galaxie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »