Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ny Andromedae: Extrasolární soustava

Uznání & Copyright: Lynette Cook

Včera astronomové oznámili objev prvního planetárního systému kolem normální hvězdy jiné než je naše Slunce. Doposud byly objeveny pouze hvězdné systémy s jednou planetou. Nepatrné změny v přibližování a vzdalování ypsilon Andromedae hvězdě podobné Slunci v souhvězdí Andromedy umožnilo týmu astronomů pod vedením R. Paula Butlera (AAO) a Geoffrey W. Marcyho (SFSU /UCB) učinit pokrok. Tento hvězdný systém je zcela odlišný od naší sluneční soustavy. Všechny tři detekované planety mají hmotnosti blízké nebo větší jak Jupiter. Objev znamená, že systémy s více planetami jsou zcela běžné a umožňují spekulace že mohou být nalezeny planety plné života podobné Zemi. Kresba nahoře je uměleckou představou soustavy ypsilon Andromedae a jejích vnitřních planet.

Štítky: CCD, Galaxie


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »