Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční loď Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Neohrabaný a hranatý lunární modul Apolla 17 Challenger byl zkonstruován pro let ve vesmírném vakuu. Tento ostrý snímek z velitelského modulu America ukazuje návratový stupeň Challengeru na měsíční oběžné dráze. Po stranách jsou malé reaktivní motorky měsíční lodě se zvonovitým návratovým raketovým motorem vespod. Poklop dovolující výstup na měsíční povrch je vidět vpředu a kruhovitá anténa radaru je nahoře. Loď pracovala bez potíží, přistála na Měsíci a vrátila se s astronauty Apolla do obíhající velitelské sekce v prosinci 1972 - ale kde je Challenger teď? Jeho pčistávací stupeň zůstal na místě přistání Apolla 17 Taurus-Littrow. Návratový stupeň dopadl nedaleko po nasměrování z velitelské sekce před návratem návratem astronautů na Zemi. Výprava Apolla 17 byla šestou a poslední kdy astronauté přistáli na Měsíci.

Štítky: Apollo 17, Lunární modul, Kosmická loď


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »