Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmír ze zahrady

Uznání & Copyright: Paul Boltwood

Jak daleko můžete dohlédnout z vaší zahrady? Přes Sluneční soustavu a i napříč naší Galaxií takové pohledy nejsou nic obtížného. Ovšem nedávno astronom amatér Paul Boltwood nahlédl přes celý vesmír. Jeho snímek zaznamenaný ve falešných barvách je nahoře. Boltwood zobrazil zdroje slabší než 24 magnituda v odpověď na výzvu danou astronomům amaterům profesorem astronomie na Yale Bradley Schaeferem. Takto slabé objekty bývají galaxie vzdálené miliardy sv.let. Ačkoliv profesionálové nedávno odhalili objekty o jasnosti jen 30 mag Boltwoodův snímek dokáže soutěžit s nejlepším profesionálním úsilím jen před pár desítkami let. Od té doby fotony lapající nábojově vazaná zařízení (Charge Coupled Devices) (CCD) umožnila vysokou efektivnost superponovaných snímků. Důkazem je že Boltwood použil jen 16-ti palcový (40cm) dalekohled ale poskládal 767 expozic každou o délce jen 2 minuty.

Štítky: CCD, Galaxie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »