Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ zmizelé supernovy

Uznání: A. Iyudin, V. Schoenfelder (MPE), COMPTEL, CGRO

Všimli byste si druhého Měsíce na obloze? Asi před 700 lety světlo z obrovité exploze dospělo na Zemi, takže by se mělo jevit skoro tak jasně jako Měsíc v úplňku. Jasná skvrna by měla trvat týdny nicméně, v historických záznamech není žádná zmínka o takovém jevu. Záhada byla objevena Wan Chenem a Neil Gehrelsem (NASA/GSFC) když studovali zdroj radioaktivních prvků směrem k zbytku supernovy v Plachtách (Vela). Vyvodili, muselo dojít k explozi mnohem mladší a blížší než ta která způsobila supernovu v Plachtách když propočítali charakteristiky exploze z množství přítomných radioaktivních prvků . Vypočetli, že zdroj GRO/RX J0852 by měl oslnit středověké hvězdáře. Možná že lidé byli příliš zaneprázdněni, nebo dochované záznamy nejsou úplné nebo exploze byl az nějakých důvodů příliš mdlá. Snímek nahoře GRO/RX J0852 byl pořízen v gama záření pomocí Comptonovi gama observatoře a je ve falešných barvách. Astronomové a historici pokračují v pátrání po stopách.

Štítky: Gama záření, Supernova


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »