Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězdy

Uznání: T. J. Henry et al., RECONS Team

Které hvězdy jsou Slunci nejblíže? Nejblížší je Proxima Centauri, jedna ze tří hvězd, které obíhají kolem sebe ve vzdálenosti asi 4 světelné roky v soustavě Alfa-Centauri. Alfa Centauri je snadno viditelná z jižní polokoule naší Země. Další je Barnardova hvězda, slabá hvězda viditelná dalekohledem v souhvězdí Hadonoše(Ophiuchus). Sírius, který je nejjasnější hvězdou noční oblohy je součástí páté nejbližší hvězdné soustavy, jejíž světlo nás dosáhne za 8.6 let. Celkem 25 nejbližších hvězdných soustav je na mapce nahoře až do třinácti světelných let. Kromě toho existují pravděpodobně hvězdy tak slabé, že jejich blízkost ještě nebyla objevena. Nadále pokračuje výzkum, který se snaží identifikovat odhadovaných 130 chybějících hvězdných soustav do vzdálenosti 32 světelných let.

Štítky: Okolí slunce, Hvězdy, Slunce


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »