Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězdy

Uznání: T. J. Henry et al., RECONS Team

Které hvězdy jsou Slunci nejblíže? Nejblížší je Proxima Centauri, jedna ze tří hvězd, které obíhají kolem sebe ve vzdálenosti asi 4 světelné roky v soustavě Alfa-Centauri. Alfa Centauri je snadno viditelná z jižní polokoule naší Země. Další je Barnardova hvězda, slabá hvězda viditelná dalekohledem v souhvězdí Hadonoše(Ophiuchus). Sírius, který je nejjasnější hvězdou noční oblohy je součástí páté nejbližší hvězdné soustavy, jejíž světlo nás dosáhne za 8.6 let. Celkem 25 nejbližších hvězdných soustav je na mapce nahoře až do třinácti světelných let. Kromě toho existují pravděpodobně hvězdy tak slabé, že jejich blízkost ještě nebyla objevena. Nadále pokračuje výzkum, který se snaží identifikovat odhadovaných 130 chybějících hvězdných soustav do vzdálenosti 32 světelných let.

Štítky: Okolí slunce, Hvězdy, Slunce


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »