Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězdy

Uznání: T. J. Henry et al., RECONS Team

Které hvězdy jsou Slunci nejblíže? Nejblížší je Proxima Centauri, jedna ze tří hvězd, které obíhají kolem sebe ve vzdálenosti asi 4 světelné roky v soustavě Alfa-Centauri. Alfa Centauri je snadno viditelná z jižní polokoule naší Země. Další je Barnardova hvězda, slabá hvězda viditelná dalekohledem v souhvězdí Hadonoše(Ophiuchus). Sírius, který je nejjasnější hvězdou noční oblohy je součástí páté nejbližší hvězdné soustavy, jejíž světlo nás dosáhne za 8.6 let. Celkem 25 nejbližších hvězdných soustav je na mapce nahoře až do třinácti světelných let. Kromě toho existují pravděpodobně hvězdy tak slabé, že jejich blízkost ještě nebyla objevena. Nadále pokračuje výzkum, který se snaží identifikovat odhadovaných 130 chybějících hvězdných soustav do vzdálenosti 32 světelných let.

Štítky: Okolí slunce, Hvězdy, Slunce


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »