Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězdy

Uznání: T. J. Henry et al., RECONS Team

Které hvězdy jsou Slunci nejblíže? Nejblížší je Proxima Centauri, jedna ze tří hvězd, které obíhají kolem sebe ve vzdálenosti asi 4 světelné roky v soustavě Alfa-Centauri. Alfa Centauri je snadno viditelná z jižní polokoule naší Země. Další je Barnardova hvězda, slabá hvězda viditelná dalekohledem v souhvězdí Hadonoše(Ophiuchus). Sírius, který je nejjasnější hvězdou noční oblohy je součástí páté nejbližší hvězdné soustavy, jejíž světlo nás dosáhne za 8.6 let. Celkem 25 nejbližších hvězdných soustav je na mapce nahoře až do třinácti světelných let. Kromě toho existují pravděpodobně hvězdy tak slabé, že jejich blízkost ještě nebyla objevena. Nadále pokračuje výzkum, který se snaží identifikovat odhadovaných 130 chybějících hvězdných soustav do vzdálenosti 32 světelných let.

Štítky: Okolí slunce, Hvězdy, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »