Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horké hvězdy v jižní Mléčné dráze

Uznání: WFI, European Southern Observatory

Horké modré hvězdy, červený zářící plyn vodík a tmavá prachová zakrývající mračna jsou v této zajímavé oblasti Mléčné dráhy v jižním souhvězdí Oltáře (Ara). Vlevo jsou mladé, hmotné a energetické hvězdy asi 4,000 světelných let od Země. Jejich intenzivní ultrafialové záření je pohlcováno okolním mračnem vznikající hvězdy - ionizovaný plyn vodík vytváří charakteristické červené záření "H-alfa". Vpravo spolu s prachovou mlhovinou je malá hvězdokupa nových hvězd. Tento krásný barevný snímek je složeninou tří snímků pořízených přes modrý, zelený a H-alfa filtr.

Štítky: Emisní mlhovina, Star-formation, Hvězdokupa


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »