Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt Saturna Měsícem

Uznání a copyright: K. Stanek (CfA), W. Colley (Princeton)

Dne 18.září 1997 časně ráno mohlo mnoho milovníků oblohy ve Spojených Státech pozorovat nádherný zákryt Měsícem když jasný Měsíc přešel přes Saturna. Astronom Kris Stanek měl pomocí 1.2m reflektoru vynikající pohled na tento skoro snový úkaz z Whippleovy observatoře na vrcholu arizonské hory Mount Hopkins. Tento animovaný gif sestavil Wes Colley ze 4 snímků pořízených Stanekem v 35 sekundových intervalech jak se planeta s prstenci vynořovala zpoza tmavého měsíčního okraje. Přestože zákryty jasných hvězd a planet Měsícem nejsou příliš vzácné tak jejich přesné časové okamžiky kriticky závisí na poloze pozorovatele.

Štítky: Animated gif, Zákryt, Saturn, Měsíc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »