Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanový trpaslík

Uznání: SDSS Collaboration

Astronomové Xiaohui Fan a Michael Strauss z Princetonu hledali v datech přehlídky Sloan Sky Survey vzdálené kvasary, a přišli na blízký dosud neobjevený typ objektu nyní nazývaný metanový trpaslík. Tento nedávno publikovaný snímek označuje bílými čarami slabého ale velmi červeného trpaslíka který leží ve vzdálenosti jen kolem 30 světelných let v souhvězdí Hadonoše. Co do velikosti je mezi hvězdou a planetou, předpokládá se že je 10 až 70 krát hmotnější jak Jupiter. Označení "metanový trpaslík" je odvozeno od výrazné přítomnosti čar plynného metanu ve spektru objektu. Přítomnost metanu (CH4) spolu s červenou barvou ukazuje na to, že objekt je studený - studenější než hnědí trpaslíci, kterým chybí silná přítomnost metanu a kteří jsou jedinými dalšími známými objekty v tomto hmotnostním rozsahu. Následující pozorování přinesla celkem tři metanové trpaslíky, ale protože je obtížné je najít, tak nikdo neví, zda jsou vzácní nebo naopak běžní v naší Galaxii.

Štítky: Hnědý trpaslík, Metanový trpaslík, Hvězda


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »