Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanový trpaslík

Uznání: SDSS Collaboration

Astronomové Xiaohui Fan a Michael Strauss z Princetonu hledali v datech přehlídky Sloan Sky Survey vzdálené kvasary, a přišli na blízký dosud neobjevený typ objektu nyní nazývaný metanový trpaslík. Tento nedávno publikovaný snímek označuje bílými čarami slabého ale velmi červeného trpaslíka který leží ve vzdálenosti jen kolem 30 světelných let v souhvězdí Hadonoše. Co do velikosti je mezi hvězdou a planetou, předpokládá se že je 10 až 70 krát hmotnější jak Jupiter. Označení "metanový trpaslík" je odvozeno od výrazné přítomnosti čar plynného metanu ve spektru objektu. Přítomnost metanu (CH4) spolu s červenou barvou ukazuje na to, že objekt je studený - studenější než hnědí trpaslíci, kterým chybí silná přítomnost metanu a kteří jsou jedinými dalšími známými objekty v tomto hmotnostním rozsahu. Následující pozorování přinesla celkem tři metanové trpaslíky, ale protože je obtížné je najít, tak nikdo neví, zda jsou vzácní nebo naopak běžní v naší Galaxii.

Štítky: Hnědý trpaslík, Metanový trpaslík, Hvězda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »