Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanový trpaslík

Uznání: SDSS Collaboration

Astronomové Xiaohui Fan a Michael Strauss z Princetonu hledali v datech přehlídky Sloan Sky Survey vzdálené kvasary, a přišli na blízký dosud neobjevený typ objektu nyní nazývaný metanový trpaslík. Tento nedávno publikovaný snímek označuje bílými čarami slabého ale velmi červeného trpaslíka který leží ve vzdálenosti jen kolem 30 světelných let v souhvězdí Hadonoše. Co do velikosti je mezi hvězdou a planetou, předpokládá se že je 10 až 70 krát hmotnější jak Jupiter. Označení "metanový trpaslík" je odvozeno od výrazné přítomnosti čar plynného metanu ve spektru objektu. Přítomnost metanu (CH4) spolu s červenou barvou ukazuje na to, že objekt je studený - studenější než hnědí trpaslíci, kterým chybí silná přítomnost metanu a kteří jsou jedinými dalšími známými objekty v tomto hmotnostním rozsahu. Následující pozorování přinesla celkem tři metanové trpaslíky, ale protože je obtížné je najít, tak nikdo neví, zda jsou vzácní nebo naopak běžní v naší Galaxii.

Štítky: Hnědý trpaslík, Metanový trpaslík, Hvězda


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »