Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Metanový trpaslík

Uznání: SDSS Collaboration

Astronomové Xiaohui Fan a Michael Strauss z Princetonu hledali v datech přehlídky Sloan Sky Survey vzdálené kvasary, a přišli na blízký dosud neobjevený typ objektu nyní nazývaný metanový trpaslík. Tento nedávno publikovaný snímek označuje bílými čarami slabého ale velmi červeného trpaslíka který leží ve vzdálenosti jen kolem 30 světelných let v souhvězdí Hadonoše. Co do velikosti je mezi hvězdou a planetou, předpokládá se že je 10 až 70 krát hmotnější jak Jupiter. Označení "metanový trpaslík" je odvozeno od výrazné přítomnosti čar plynného metanu ve spektru objektu. Přítomnost metanu (CH4) spolu s červenou barvou ukazuje na to, že objekt je studený - studenější než hnědí trpaslíci, kterým chybí silná přítomnost metanu a kteří jsou jedinými dalšími známými objekty v tomto hmotnostním rozsahu. Následující pozorování přinesla celkem tři metanové trpaslíky, ale protože je obtížné je najít, tak nikdo neví, zda jsou vzácní nebo naopak běžní v naší Galaxii.

Štítky: Hnědý trpaslík, Metanový trpaslík, Hvězda


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »