Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná Mlhovina v Orionu

Uznání: Gary Bernstein (U. Michigan); Copyright: U. Michigan, Lucent

Velká mlhovina v Orionu je místem barev. Neozbrojeným okem je viditelná jako mlhavá čmouha v souhvězdí Oriona, zatímco tento snímek pořízený kamerou Big Throughput Camera ukazuje Mlhovinu v Orionu jako rušné sousedství mladých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Zdroj energie většiny z Mlhovinz v Orionu (M42) je Trapéz - čtyři jasné viditelné hvězdy. Tajemná modrá zář obklopující hvězdy v Trapezu je jejich vlastní světlo odražené okolním prachem. Horký kyslík a vodík působí rozprostřenou zelenou a růžovou zář. Většinu oblasti pokrývají tmavě hnědé prachové filamenty. Celý komplex mračen Mlhoviny v Orionu ve kterém je též mlhovina Koňská hlava se pomalu rozplyne během příštích 100000 let.

Štítky: Rázové fronty, Reflekční mlhovina, Orion


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »