Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná Mlhovina v Orionu

Uznání: Gary Bernstein (U. Michigan); Copyright: U. Michigan, Lucent

Velká mlhovina v Orionu je místem barev. Neozbrojeným okem je viditelná jako mlhavá čmouha v souhvězdí Oriona, zatímco tento snímek pořízený kamerou Big Throughput Camera ukazuje Mlhovinu v Orionu jako rušné sousedství mladých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Zdroj energie většiny z Mlhovinz v Orionu (M42) je Trapéz - čtyři jasné viditelné hvězdy. Tajemná modrá zář obklopující hvězdy v Trapezu je jejich vlastní světlo odražené okolním prachem. Horký kyslík a vodík působí rozprostřenou zelenou a růžovou zář. Většinu oblasti pokrývají tmavě hnědé prachové filamenty. Celý komplex mračen Mlhoviny v Orionu ve kterém je též mlhovina Koňská hlava se pomalu rozplyne během příštích 100000 let.

Štítky: Rázové fronty, Reflekční mlhovina, Orion


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »