Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná Mlhovina v Orionu

Uznání: Gary Bernstein (U. Michigan); Copyright: U. Michigan, Lucent

Velká mlhovina v Orionu je místem barev. Neozbrojeným okem je viditelná jako mlhavá čmouha v souhvězdí Oriona, zatímco tento snímek pořízený kamerou Big Throughput Camera ukazuje Mlhovinu v Orionu jako rušné sousedství mladých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Zdroj energie většiny z Mlhovinz v Orionu (M42) je Trapéz - čtyři jasné viditelné hvězdy. Tajemná modrá zář obklopující hvězdy v Trapezu je jejich vlastní světlo odražené okolním prachem. Horký kyslík a vodík působí rozprostřenou zelenou a růžovou zář. Většinu oblasti pokrývají tmavě hnědé prachové filamenty. Celý komplex mračen Mlhoviny v Orionu ve kterém je též mlhovina Koňská hlava se pomalu rozplyne během příštích 100000 let.

Štítky: Rázové fronty, Reflekční mlhovina, Orion


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »