Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy ND132D v rentgenovém záření

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Tisíce let po hvězdné explozi může rozpínající se zbytek stále silně zářit. Takovým případem je N132D, zbytek supernovy v sousední galaxii Velké Magellanovo mračno. Expandující obálka po této explozi nyní zabírá 80 světelných let a vymetla asi 600 slunečních hmotností. Jasné oblasti vpravo dole na tomto rentgenovém snímku jsou výsledkem srážky s ještě hmotnějším molekulárním mračnem. Vlevo nahoře zbytek supernovy expanduje rychleji do méně husté oblasti vesmíru. Tento snímek je jeden z prvních vůbec pořízených snímků vysoce rozlišující kamerou (High Resolution Camera) na palubě oběžné rentgenové observatoře Chandra a zachycené detaily jsou analyzovány vůbec poprvé.

Štítky: Zbytek supernovy, Supernova


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »