Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v Plachtách expanduje

Uznání a copyright: David Malin (AAO), AATB

Už je po explozi, ale následky pokračují. Asi před jedenácti tisíci lety vybuchla hvězda v souhvězdí Plachty (Vela) a vytvořila zvláštní zdroj světla krátce viditelný všem lidem žijícím kolem počátků psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vytvořily rázovou vlnu, která je viditelná ještě dnes. Různé barvy komplexu právě se pohybujícího rázu na snímku vlevo představují různé energie dopadu rázové fronty. Hvězda nalevo se náhodně promítá v popředí a dlouhá diagonální linie též nemá vztah k tomuto jevu. Ve středu zbytku po supernově v Plachtách je pulsar, hvězda tak hustá, jak jaderná hmota, která se otáčí více jak tisíckrát za sekundu.

Štítky: Ráz, Vela, Supernova


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »