Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v Plachtách expanduje

Uznání a copyright: David Malin (AAO), AATB

Už je po explozi, ale následky pokračují. Asi před jedenácti tisíci lety vybuchla hvězda v souhvězdí Plachty (Vela) a vytvořila zvláštní zdroj světla krátce viditelný všem lidem žijícím kolem počátků psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vytvořily rázovou vlnu, která je viditelná ještě dnes. Různé barvy komplexu právě se pohybujícího rázu na snímku vlevo představují různé energie dopadu rázové fronty. Hvězda nalevo se náhodně promítá v popředí a dlouhá diagonální linie též nemá vztah k tomuto jevu. Ve středu zbytku po supernově v Plachtách je pulsar, hvězda tak hustá, jak jaderná hmota, která se otáčí více jak tisíckrát za sekundu.

Štítky: Ráz, Vela, Supernova


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »