Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: S. G. Gibbard et al. (IGPP, LLNL)

Při jízdě na plachetnici uhlovodíkovými moři Titanu si dejte pozor na benzínové deště. Taková může být rada na cestu vydávaná v příštím tisíciletí pro dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturnu. Minulý týden byly uvolněny snímky povrchu Titanu z Keckova 10-m dalekohledu. Snímky ukazují nejjemnější dosud rozlišené podrobnosti. Při pohledu na Titanovu hustou smogovou atmosféru v infračerveném světle se stávají viditelnými komplexní úkazy interpretované jako oceány, ledovce a skály. Vysoce rozlišující infračervený snímek nahoře byl umožněn použitím zostřovací techniky zvané skvrnková interferometrie. Meziplanetární sonda Cassini dosáhne Saturnu a Tinanu v roce 2004 aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Titan, Povrch, Saturn


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »