Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: S. G. Gibbard et al. (IGPP, LLNL)

Při jízdě na plachetnici uhlovodíkovými moři Titanu si dejte pozor na benzínové deště. Taková může být rada na cestu vydávaná v příštím tisíciletí pro dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturnu. Minulý týden byly uvolněny snímky povrchu Titanu z Keckova 10-m dalekohledu. Snímky ukazují nejjemnější dosud rozlišené podrobnosti. Při pohledu na Titanovu hustou smogovou atmosféru v infračerveném světle se stávají viditelnými komplexní úkazy interpretované jako oceány, ledovce a skály. Vysoce rozlišující infračervený snímek nahoře byl umožněn použitím zostřovací techniky zvané skvrnková interferometrie. Meziplanetární sonda Cassini dosáhne Saturnu a Tinanu v roce 2004 aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Titan, Povrch, Saturn


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »