Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: S. G. Gibbard et al. (IGPP, LLNL)

Při jízdě na plachetnici uhlovodíkovými moři Titanu si dejte pozor na benzínové deště. Taková může být rada na cestu vydávaná v příštím tisíciletí pro dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturnu. Minulý týden byly uvolněny snímky povrchu Titanu z Keckova 10-m dalekohledu. Snímky ukazují nejjemnější dosud rozlišené podrobnosti. Při pohledu na Titanovu hustou smogovou atmosféru v infračerveném světle se stávají viditelnými komplexní úkazy interpretované jako oceány, ledovce a skály. Vysoce rozlišující infračervený snímek nahoře byl umožněn použitím zostřovací techniky zvané skvrnková interferometrie. Meziplanetární sonda Cassini dosáhne Saturnu a Tinanu v roce 2004 aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Titan, Povrch, Saturn


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »