Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetka 9969 Braille

Uznání: DS1 Team, Spectrum Astro Inc., JPL, NASA

Sonda NASA Deep Space 1 nám přiblížila minulý týden asteroid 9969 Braille, když pokračovala v testování nového iontového pohonu ve vnitřní části Sluneční soustavy. Průlet byl vůbec kdy nějtěsnějším přiblížením sondy k planetce. Při pohledu zpět DS1 pořídila snímek nahoře. Původně známá jako 1992 KD, 9969-tá objevená planetka byla pojmenována na počest Louise Brailla, průkopníka písemné komunikace nevidomých. O planetce 9969 Braille se předpokládá, že je jedna z těch, které se srazily s planetkou Vesta ve vzdálené minulosti, rozpadly se a tak poskytly trosky pro mnoho meteoritů , které dopadly na Zemi. Asteroid 9969 Braille se otočí jen jednou za 9 dní a má oběžnou dráhu silně skloněnou vůči rovině ekliptiky.

Štítky: Deep space one, Meteority, Asteroid


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »