Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huble sleduje Velkou rudou skvrnu

Uznání: Amy Simon et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Existuje hurikán dvakrát větší jak Země. Zuří přinejmenším tak dlouho, jak jej mohou dalekohledy pozorovat a nejeví žádné známky slábnutí. Je to jupiterova Velká rudá skvrna, největší vířící bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Jako většina astronomických jevů ani Velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena ani pochopena po jejím objevu. Ještě dnes zůstávají tajemstvím podrobnosti jak a proč Velká rudá skvrna mění svůj tvar, velikost a barvu. Lepší porozumění počasí na Jupiteru může pomoci k lepšímu pochopení počasí zde na Zemi. Na snímcích vlevo kosmický dalekohled Hubble Space Telescope zachytil jupiterovu Velkou rudou skvrnu v různých stavech během minulých několika let.

Štítky: Velká rudá skvrna, Jupiter


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »