Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huble sleduje Velkou rudou skvrnu

Uznání: Amy Simon et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Existuje hurikán dvakrát větší jak Země. Zuří přinejmenším tak dlouho, jak jej mohou dalekohledy pozorovat a nejeví žádné známky slábnutí. Je to jupiterova Velká rudá skvrna, největší vířící bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Jako většina astronomických jevů ani Velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena ani pochopena po jejím objevu. Ještě dnes zůstávají tajemstvím podrobnosti jak a proč Velká rudá skvrna mění svůj tvar, velikost a barvu. Lepší porozumění počasí na Jupiteru může pomoci k lepšímu pochopení počasí zde na Zemi. Na snímcích vlevo kosmický dalekohled Hubble Space Telescope zachytil jupiterovu Velkou rudou skvrnu v různých stavech během minulých několika let.

Štítky: Velká rudá skvrna, Jupiter


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »