Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huble sleduje Velkou rudou skvrnu

Uznání: Amy Simon et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Existuje hurikán dvakrát větší jak Země. Zuří přinejmenším tak dlouho, jak jej mohou dalekohledy pozorovat a nejeví žádné známky slábnutí. Je to jupiterova Velká rudá skvrna, největší vířící bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Jako většina astronomických jevů ani Velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena ani pochopena po jejím objevu. Ještě dnes zůstávají tajemstvím podrobnosti jak a proč Velká rudá skvrna mění svůj tvar, velikost a barvu. Lepší porozumění počasí na Jupiteru může pomoci k lepšímu pochopení počasí zde na Zemi. Na snímcích vlevo kosmický dalekohled Hubble Space Telescope zachytil jupiterovu Velkou rudou skvrnu v různých stavech během minulých několika let.

Štítky: Velká rudá skvrna, Jupiter


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »