Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stonehenge: Starověký sluneční monument

Uznání a copyright: Clive Ruggles

Stonehenge je postaven z velkých otesaných kamenů postavených před 4000 lety. Byl postaven dávno před moderní Anglií, starověcí obyvatelé nějak přepravili 25-ti tunové skály skoro 20 mil a sestavili je. Z podobných dobových konstrukcí se mohli lidé dovědět období v roce sledováním jak Slunce a Měsíc vychází a zapadá vzhledem k přesně rozmístěným kamenům a otvorům. Umístění opracovaných kamenů ve Stonehenge ale není nijak přesné jak podle dnešních standartů ani podle standartů jejich doby. Proto moderní učenci považují Stonehenge za kolosální monument postavený Slunci na oslavu předpověditelnosti ročních období.

Štítky: Observatoř, Země, Slunce


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn 5,8,2026.Newton150/750 asi224 projekční nástavec a 18mm okulár.7000snímků složeno na 1500.

Další informace »