Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Galaxie s komentářem

Uznání: W. Keel (U. Alabama, Tuscaloosa), Cerro Tololo, Chile

Obloha směrem ke středu naší Galaxie je plná různých druhů nebeských podivuhodností. Mnohé jsou snadno viditelné i triedrem. Souhvězdí blízko galaktického středu zahrnují Střelce (Sagittarius), Váhy (Libra), Štír (Scorpius), Štít (Scutum) a Hadonoš (Ophiuchus). Mezi mlhoviny patří Messierovi objecty M8, M16, M17, M20 a mlhovina Píšťala(Pipe Nebula). Otevřené hvězdokupy zahrnují M6, M7, M18, M21, M23, M24, M25. Kulové hvězdokupy M9, M22, M28, M54, M69, M70. A nezapomeňme na Baadeho okno. Když kliknete na fotografii, obdržíte verzi bez komentáře.

Štítky: Hvězdokupy, Mlhoviny, Galaktický střed


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »