Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Galaxie s komentářem

Uznání: W. Keel (U. Alabama, Tuscaloosa), Cerro Tololo, Chile

Obloha směrem ke středu naší Galaxie je plná různých druhů nebeských podivuhodností. Mnohé jsou snadno viditelné i triedrem. Souhvězdí blízko galaktického středu zahrnují Střelce (Sagittarius), Váhy (Libra), Štír (Scorpius), Štít (Scutum) a Hadonoš (Ophiuchus). Mezi mlhoviny patří Messierovi objecty M8, M16, M17, M20 a mlhovina Píšťala(Pipe Nebula). Otevřené hvězdokupy zahrnují M6, M7, M18, M21, M23, M24, M25. Kulové hvězdokupy M9, M22, M28, M54, M69, M70. A nezapomeňme na Baadeho okno. Když kliknete na fotografii, obdržíte verzi bez komentáře.

Štítky: Hvězdokupy, Mlhoviny, Galaktický střed


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »