Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Galaxie s komentářem

Uznání: W. Keel (U. Alabama, Tuscaloosa), Cerro Tololo, Chile

Obloha směrem ke středu naší Galaxie je plná různých druhů nebeských podivuhodností. Mnohé jsou snadno viditelné i triedrem. Souhvězdí blízko galaktického středu zahrnují Střelce (Sagittarius), Váhy (Libra), Štír (Scorpius), Štít (Scutum) a Hadonoš (Ophiuchus). Mezi mlhoviny patří Messierovi objecty M8, M16, M17, M20 a mlhovina Píšťala(Pipe Nebula). Otevřené hvězdokupy zahrnují M6, M7, M18, M21, M23, M24, M25. Kulové hvězdokupy M9, M22, M28, M54, M69, M70. A nezapomeňme na Baadeho okno. Když kliknete na fotografii, obdržíte verzi bez komentáře.

Štítky: Hvězdokupy, Mlhoviny, Galaktický střed


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »